کاغذ، به ماده ای از خمیرکتانیا پنبهیا کنفیا چوب یا ضایعات کشاورزی یا بعضی گیاهان مثل درخت بامبو و. ساخته میشود و در اصطلاح علمی از آن به عنوان تراکمالیاف سلویکه به طور نامنظم داخل یکدیگر شده و در نتیجه یک مادهٔ فشرده را می دهد یاد میشود که در ابعاد و گرماژهای مختلف بدست می آید و در کار نوشتن از ان استفاده میشود.
کاغذ از ابتدا تا کنون یک وسیله مطمین برای انتقال اطلاعات و ثبت اندیشه بوده است، از این رو با پیدایش مرکب و صنعت چاپ و مواد رنگ دار اهمیت کاغذ دو چندان شده و از ان به عنوان یک پدیده مهم یاد میشود.

گفته میشود مصریان اغازگر این صنعت بوده اند که از نوعی نی شبیه بامبوبه نام پاپیروسصفحاتی می ساختند.کاغذ پاپیروس از بهم پیوستن برگ ها و پوستهٔ گیاهی نی مانند به نام پاپیروس است؛ مردم مصر نی پاپیروس را به صورت نوارهای نازک و بسیار ظریفی کنار یکدیگر قرار می دادند و سپس به وسیلهٔ فشارها و صیقل دادن به آن به شکل ورق درمی آوردند.

در ۲۵۰۰ سال پیش از میلاد بود که مسئله نوشتن بر کاغذ مطرح گردید وچند برگ پاپیروس را مصری ها بهم چسباندند تا یک نوار دراز طومارمانند بدست آید. برگ های پاپیروس نسبتاً شکننده بودند و لذا به فکر افتادند از پوست بعضی حیوانات مثل گوسفند، آهو و گوساله استفاده شود. نخستین بار در شهر پرگاموسواقع دراسیا صغیر، صنعتگران پوست حیوانات را با شیوه های مخصوص، پوست های درخشان و نازکی بدست آوردند که خیلی بادوام تر و نرم تر از پاپیروس بود و معروفترین آن ها کاغذ پرگامنت بود.پرگامنتاز نام شهرپرگاموسگرفته شده که از مراکز تولید و توزیع این کاغذ بوده است.

مردمان یونان به پاپیروس،کارتس(cartes) می گفته اند و کلمه کارتس به زبان عربی قرطاس گفته شده است که در حقیقت همان پاپیروس است که از شهرهای واقع در دلتای مصر، آن را به یونان برده اند.

خط مصریان قدیم خط هیروگلیف(Hyroogleff) بوده است که بر روی پاپیروس ها نقش بسته است و به موجب دو سند یونانی که مربوط به قرن سوم میلادی ذکر شده در حال حاضر در موزه های لیدنو استکهلمنگهداری می شود.

چینی ها اولین و نخستین مردمانی بودند که بیش از ۲ هزار سال پیش، کاغذهایی مانند کاغذهای امروزی ساختند.

ساخت کاغذ

الیافی که در ساخت کاغذ بکار می رود معمولاً طبیعی و شامل سلواست؛ و به دو روش شیمیایی و فیزیکی است. به این صورت که الیاف سلولوزی را در آب قرار می دهند تا رطوبت کافی جذب و حالت خمیری و نرم پیدا کند. سپس یر روی یک صفحه شبکه ای قرار می دهند تا خشک شود و حالت یکدست پیدا کنند. الیاف نیز با از دست دادن رطوبت خود به یکدیگر نزدیک می شوند و در نقاطی که روی یکدیگر قرار گرفته اند یک پیوند شیمیایی ایجاد می شود که این الیاف را به هم متصل می کند.

برای اشنایی با سایز کاغذ ها و گرماژ انها منتظر متن های بعدی ما باشید

جنس های کارت ویزیت

گرماژ کاغذ و مصارف انها در چاپ

اشنایی اولیه با کاغذ

کاغذ ,پاپیروس ,یک ,ها ,میشود ,های ,و در ,است که ,را به ,که در ,قرار می

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
venoshonarf minoorayapc rashnalroseumlsoft go0riango0ri wradar eskabon cartridgelaser kiamsnag100 sigheeyabb novinrayanehis